Copyright 2024 - parafia-pruchna.pl

Bazgier Paweł SDB (1891-1965)

ks. Paweł Bazgier misjonarz, salezjanin SDB (1891-1965), 

  • Bazgier1
  • Bazgier2
  • Bazgier3

Urodził się 9 stycznia 1891 w Pruchnej na Śląsku Cieszyńskim, syn kolejarza Józefa i jego żony Zuzanny. Po ukończeniu szkoły podstawowej w rodzinnej wiosce, rozpoczął naukę gimnazjalną w Zakładzie Salezjańskim w Oświęcimiu. W 1910 roku wstąpił do nowicjatu w Radnej (Słowenia), a rok później złożył śluby zakonne. Studiował w jednym z domów salezjańskich, najprawdopodobniej w pobliskiej Lubljanie lub w Oświęcimiu, Krakowie, Przemyślu, gdzie przyjął 9 maja 1916 święcenia kapłańskie. Następnie pracował w zakładach salezjańskich Oświęcimia, Krakowa, Kielc i Łodzi, gdzie wiosną 1927 roku został dyrektorem nowo powstałego oratorium przy ul. Pomorskiej 123. Do pomocy miał koadiutora Jana Roubę i kleryka Stefana Osomańskiego. Już 16 X 1927 prymas August Hlond mógł tam poświęcić prowizoryczny kościółek drewniany, a miejscowy bp Tymieniecki 19 VII 1928 erygować parafię.

Zgodnie z wolą przełożonych, wyjechał do Indii (25 XI 1930), gdzie pracował jako misjonarz do śmierci. Szybko nauczył się miejscowego języka tamilskiego i podjął pracę w różnych placówkach duszpasterskich. W 1931 roku został proboszczem parafii w Patiawaran, małej wioski w północnym Arkot, a potem w kilku innych parafiach, m.in. w salezjańskiej w Madrasie. Zajmował się przede wszystkim biedotą, zarówno od strony duchowej, duszpasterskiej, jak i materialnej. Kierował liczne listy i prośby do biskupów i inspektorów salezjańskich celem zdobycia środków materialnych dla potrzebujących parafian. W Madrasie wykładał też teologię moralną w Instytucie Teologicznym tamtejszego seminarium. Uchodził za kapłana pogodne­go usposobienia i skromnego, cichego i poboż­nego, pracowitego i wymagającego oraz surowe­go wobec siebie. Mimo oddalenia, utrzymywał kontakt z ojczyzną, zwłaszcza poprzez czasopisma religijne, np. „Młodzież Misyjna" czy „Gość Niedzielny". Zamierzał zresztą w roku ty­siąclecia Polski, a zarazem jubileuszu złotych go­dów kapłańskich przyjechać do kraju, do Pruchnej. Zmarł jednak wcześniej 7 sierpnia 1965 w Madrasie

f t g m

Kancelaria parafialna

czynna:

w poniedziałki, wtorki, czwartki i piatki : w godz. 800 - 900 i po mszy świętej wieczornej

w soboty w godz. 800 - 900 z wyjątkiem pierwszej soboty miesiąca

w środy, niedziele i święta - kancelaria nieczynna

Kontakt

 

Rzymsko-Katolicka Parafia pw. św. Anny w Pruchnej
43-523 Pruchna
ul. Główna 37
tel. 33 857 35 15

Odwiedziło nas:

dzisiaj 131

wczoraj 141

w tygodniu 410

w miesiącu 4132

Łącznie (od 14-06-2016) 412482

Kubik-Rubik Joomla! Extensions