• Kapliczka św. Józefa

  • Kapliczka św. Józefa

Copyright 2024 - parafia-pruchna.pl

Gawłowski Adolf (1899-1974)

ks. Adolf Gawłowski (1899-1974) ( 1940-1945)

  • Gawlowski
  • Gawlowski1

Urodził się 18 maja 1899 w Karwinie. Do szkoły ludowej uczęszczał w Pruchnej. Następnie uczył się w polskim gimnazjum w Cieszynie. Jako gimnazjalista mieszkał w internacie im. bł. Melchiora Grodzieckiego, którego przez pewien czas był seniorem. Pełnił także funkcję prefekta Sodalicji Mariańskiej uczniów. Egzamin dojrzałości zdał w czerwcu 1920 roku. Po maturze zgłosił się jako ochotnik do Wojska Polskiego i brał udział w wojnie polsko - bolszewickiej. W 1921 roku rozpoczął studia teologiczne w Seminarium Duchownym w Poznaniu. Po utworzeniu Śląskiego Seminarium Duchownego przeniósł się do Krakowa i kontynuował studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 6 stycznia 1926 w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie z rąk bpa A.Hlonda.

Po święceniach był najpierw tymczasowym wikariuszem w rodzinnej parafii św. Anny w Pruchnej, a następnie, na czas choroby ks. proboszcza E. Kudełki, wikariuszem-substytutem w parafii NSPJ w Nakle Śląskim. Od listopada 1926 roku jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach, Wniebowzięcia NMP w Hajdukach Wielkich i św. Barbary w Strumieniu.

We wrześniu 1928 roku został mianowany katechetą w Polskiej Szkole Powszechnej i Wydziałowej Żeńskiej w Bielsku. Pracował ponadto w Sekretariacie Okręgowym Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej w Bielsku. W 1929 roku rozpoczął posługę katechety w Miejskim Koedukacyjnym Gimnazjum Humanistycznym w Rudzie. W 1932 roku bp Adamski, doceniając jego pracę, zamianował go kapelanem męskiego i żeńskiego hufca harcerskiego w Rudzie. Podczas okupacji hitlerowskiej pełnił obowiązki substytuta w parafii św. Anny w Pruchnej. Po wojnie znów powrócił do swych dawnych obowiązków katechetycznych w Rudzie. W sierpniu 1946 roku był tymczasowym substytutem w parafii św. Katarzyny w Pielgrzymowicach. W czerwcu 1948 roku, po śmierci ks. proboszcza J. Skrzypczyka, został mianowany administratorem w parafii św. Józefa w Rudzie.

W listopadzie 1953 roku otrzymał nominację na rektora Oddziału Niższego Seminarium Duchownego im. św. Jacka w Katowicach, mającego swą siedzibę w Tarnowskich Górach. W latach 1954 - 1956 był kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Katowicach, zastępując ks. E. Wernera. Z nominacji wikariusza kapitulnego ks. J. Piskorza był członkiem Rady Administracyjnej oraz kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej w Katowicach i radcą duchownym. W styczniu 1957 roku został mianowany administratorem, a rok później proboszczem w parafii Dobrego Pasterza w Istebnej, gdzie duszpasterzował przez trzynaście lat. W 1970 roku przeszedł w stan spoczynku. W 1954 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Ks. Adolf Gawłowski zmarł 23 lipca 1974 w Istebnej i tam został pochowany.

5 sierpnia 1954 dokonał wraz z księżmi Franciszkiem Poroszem i Teofilem Jamrożym poświęcenia nowych dzwonów kościelnych.

f t g m

Kancelaria parafialna

czynna:

w poniedziałki, wtorki, czwartki i piatki : w godz. 800 - 900 i po mszy świętej wieczornej

w soboty w godz. 800 - 900 z wyjątkiem pierwszej soboty miesiąca

w środy, niedziele i święta - kancelaria nieczynna

Kontakt

 

Rzymsko-Katolicka Parafia pw. św. Anny w Pruchnej
43-523 Pruchna
ul. Główna 37
tel. 33 857 35 15

Odwiedziło nas:

dzisiaj 131

wczoraj 141

w tygodniu 410

w miesiącu 4132

Łącznie (od 14-06-2016) 412482

Kubik-Rubik Joomla! Extensions