- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 06 luty 2015 16:02
- Odsłony: 10512
Ks. Ferdynand Schubert (1903-1935) - (w Pruchnej 1865-1935).
Urodził się 19 stycznia 1865 w Lipniku na Morawach. Szkołę elementarną i gimnazjum ukończył w rodzinnym mieście. W 1884 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze rozpoczął studia na Cesarsko-Królewskim Fakultecie Teologicznym w Ołomuńcu. Święcenia kapłańskie przyjął 5 lipca 1888 w Ołomuńcu z rąk kard. Fryderyka Furstenberga. W odpowiedzi na prośbę bpa wrocławskiego i za zgodą swojego ordynariusza kard. Furstenberga zaraz po święceniach zgłosił się do pracy duszpasterskiej na Śląsku Cieszyńskim.Jego pierwszą i jedyną placówką wikariuszowską była parafia św. Jana Chrzciciela we Frydku, gdzie pracował u boku ówczesnego komisarza, a późniejszego wikariusza generalnego dla Śląska Cieszyńskiego ks. infułata Karola Findyńskiego. 14 listopada 1895 został mianowany proboszczem w parafii św. Małgorzaty w Dębowcu. Swoją posługą w Dębowcu przyczynił się do uporządkowania spraw majątkowych i do renowacji wnętrza parafialnego kościoła. 14 kwietnia 1903 objął jako proboszcz parafię św. Anny w Pruchnej. Wybudował tu nowe probostwo i przeprowadził remont miejscowego kościoła. Po utworzeniu diecezji katowickiej był zelatorem katolickiego stowarzyszenia „Pia unio a transitu St. Joseph”. W uznaniu zasług w 1926 roku bp A. Hlond mianował go dziekanem honorowym. W Pruchnej opiekował się różnymi organizacjami katolickimi: Bractwem Żywego Różańca, Apostolstwem Modlitwy, Bractwem Szkaplerza, Stowarzyszeniem Młodzieży Polskiej Męskiej i Bractwem Dobrej Śmierci. Na przełomie 1927 i 1928 roku pełnił obowiązki administratora excurrendo w parafii św. Marcina w Ochabach. Zmarł 1 stycznia 1935 w Pruchnej i tam został pochowany. Uroczystościom pogrzebowym w Pruchnej przewodniczył ks. Infułat Wilhelm Kasperlik.
Zdjęcie przedstawia ks. Schuberta wśród grona nauczycielskiego Szkoły Powszechnej w Pruchnej przed budynkiem szkolnym.
Opis z tyłu fotografii:
Rojek z Cieszyna; Zajkowska z Zaolzia, ojciec Inżynier w Ostrawie; Paweł Brus, zginął w Starobielsku; Sokołowska, żyła 100 lat; Ksiądz Szubert, z czeska mówił; Franciszek Bierski Kierownik szkoły
Wiadomości z Gwiazdki Cieszyńskiej:
rok 1903: Wiadomości z duchowieństwa. Ks Ferdynand Schubert, proboszcz w Dębowcu, otrzymał prezentę na probostwo w Pruchnej.
rok 1935: Z Pruchnej. (Zgon.) W dzień Nowego Roku zmarł po krótkiej bolesnej chorobie, opatrzony św. Sakramentami, tutejszy proboszcz i dziekan hon. ks. Ferdynand Schubert w 70 roku życia i 47 roku kapłaństwa. Urodził się 19 stycznia 1865 w Lipniku na Morawach, święcenia kapłańskie otrzymał 5 lipca 1888 w Ołomuńcu. Obowiązki proboszcza pełnił w naszej parafii od 14 kwietnia 1903. Zmarły był pobożnym kapłanem, gorliwym w spełnianiu obowiązków duszpasterzem, doskonałym znawcą nauk przyrodniczych, szczególnie botaniki i owadologji. Pogrzeb odbędzie się w sobotę, dnia 5 stycznia o godz. 10 na cmentarzu w Pruchnej.
N. o. w Z Pruchnej. (Pogrzeb.) Jak już donieśliśmy, zmarł dnia 1 stycznia b. r. po krótkiej bolesnej chorobie dla nas niespodziewanie nasz długoletni duszpasterz ks. proboszcz i dziekan honorowy ś. p. ks. Ferdynand Schubert w 70 roku życia i 47 roku kapłaństwa. Mimo zimnej aury i niekorzystnych warunków komunikacyjnych zgromadziło się dnia 5 bm. koło jego zwłok 52 kapłanów i 2 Bonifratrów z ks. Infułatem W. Kasperlikiem z Katowic na czele. Wśród uczestników smutnego pogrzebowego obrzędu zauważyliśmy między innymi starostę cieszyńskiego p. Plackowskiego. p. posła Haifara, panią hr. Thun- Hohenstein z Wielkich Kończyc, spory zastęp nauczycieli, krewnych, dużo wielbicieli, przyjaciół i znajomych naszego zmarłego proboszcza i prawie całą parafię. W pięknie przez Zgasłego odnowionym i rzęsiście oświetlonym kościele spoczęła trumna z odznakami godności kapłańskiej, ozdobiona licznymi wieńcami, i świeżymi kwiatami. Jutrznię i Chwałośpiewy zaduszne odśpiewało duchowieństwo. Rekwiem odprawił w asyście ks. Latochy i ks. prof. Emila Skudrzyka dziekan strumieński ks. Alojzy Gałuszka. W przepięknych serdecznych słowach przedstawił następnie ks. wicedziekan i prób. B. Stefan cichą i ofiarną, w prawdziwej pobożności ugruntowaną działalność ś. p. Zmarłego na różnych posterunkach pracy duszpasterskiej na Śląsku Zachodnim, we Frydku, Dębowcu i przez 32 lat w Pruchnej. Oczy wielu księży i parafian zaszły łzami, gdy mówca w rzewny sposób żegnał się z Nieboszczykiem. Kondukt prowadził ks. Infułat Kasperlik. Wśród modłów i śpiewów posypały się grudki zmarzłej ziemi na trumnę spuszczoną do grobu. W imieniu gminy politycznej, rady parafialnej i parafian przemówił nad otwartą mogiłą nasz wójt p. Karol Gumola. który jako dawny uczeń i wychowanek Zmarłego do głębi wzruszony zobrazował pracę naszego Proboszcza dla dobra parafian, obywateli i gminy. Pamięć naszego dobrego pasterza nie zgaśnie nigdy w sercach naszych. Niech mu Pan Jezus wszystkie jego modlitwy, trudy i znoje długiego gorliwego duszpasterzowania na wieczności zapłaci koroną niebieskiej chwały. N. o. w p.!
Jego nazwisko znalazło się wśród trzech księży, którym poświęcona jest tablica pamiątkowa zasłużonych proboszczów, umieszczona na filarze w nawie głównej kościoła.