Copyright 2024 - parafia-pruchna.pl

Chór Ave

 

12 marca 1998 roku z inicjatywy Marii Telakowskiej - nauczycielki muzyki w prucheńskiej szkole, powstał przy kościele p.w. św. Anny w Pruchnej chór parafialny. W pomoc przy jego organizacji włączył się także Stanisław Faruga. Opiekunem duchowym został ówczesny proboszcz – ks. kan. Bernard Jarek. Początkowo chór liczył 18 kobiet, zaangażowanych w jedną z grup parafialnych – Apostolat Maryjny. Bezpośrednim impulsem do stworzenia zespołu była chęć uświetnienia niezwykle ważnego dla parafii wydarzenia tj. peregrynacji kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która w diecezji bielsko-żywieckiej odbywała się w 1998 roku, a uroczystości w prucheńskiej parafii miały miejsce 18 czerwca. Choć pierwotnie miał to być chór żeński, to w późniejszym okresie do śpiewu chętnie włączali się panowie, stąd ostatecznie stał się czterogłosowym chórem mieszanym. Zespół rozwijał się, poszerzał repertuar, włączał się w przygotowania śpiewu w czasie kościelnych uroczystości, takich jak nieszpory kolędowe, odpust parafialny, I Komunia Święta, bierzmowanie, a także Msze Święte jubileuszowe, śluby i pogrzeby. Poza działalnością kościelną chór występował także podczas wydarzeń świeckich. Pierwsze raz miał ku temu okazję podczas dożynek gminnych 6 września 1998 roku.

 

 Chór podczas dożynek gminnych w 1998 roku

 Chór podczas dożynek gminnych w 1998 roku

 

W 2004 roku chór liczył 22 osoby, którymi były zarówno osoby starsze jak i młodzież szkolna. Z początkiem 2007 roku chór przybrał nazwę „Ave”. Poza działalnością w Pruchnej, występował też w sąsiednich miejscowościach uświetniając wydarzenia kościelne i świeckie. W 2007 roku chór został zaproszony do Domu Pomocy Społecznej w Skoczowie, gdzie umilił czas mieszkańcom, wykonując kolędy. Brał udział w „Gminnym kolędowaniu” – wydarzeniu artystycznym zainicjowanym przez Krzysztofa Wójtowicza, scalającym chóry Gminy Strumień: „Lutnia” oraz „Canzonetta” ze Strumienia, chór „Nadzieja” z Drogomyśla, ewangelicki chórek dziecięcy „Pozwólcie dzieciom” z Pruchnej, a także Zespół Regionalny „Strumień”. Koncerty co roku odbywały się w innym kościele na terenie gminy. W 2007 roku prucheński chór po raz pierwszy został gospodarzem tego muzycznego wydarzenia.

 

chorAve

Występ chóru podczas Gminnego Kolędowania w Pruchnej w 2007 roku

 

W 2014 r. chór „Ave” otrzymał tytuł „zasłużony dla Gminy Strumień” za krzewienie kultury śpiewaczej i muzycznej oraz promowanie Gminy Strumień. Od założenia, aż do 2016 roku dyrygentką chóru była Maria Telakowska. Obecnie rolę tę pełni Stanisław Faruga. W 2018 roku obchodzono 20-lecie istnienia chóru.

 

07

 

 

 Na podstawie pracy lic.: Nauczyciel jako popularyzator życia społeczno-kulturalnego w Pruchnej na Śląsku Cieszyńskim – próba monografii, Tomasz Telakowski

 

 

f t g m

Kancelaria parafialna

czynna:

w poniedziałki, wtorki, czwartki i piatki : w godz. 800 - 900 i po mszy świętej wieczornej

w soboty w godz. 800 - 900 z wyjątkiem pierwszej soboty miesiąca

w środy, niedziele i święta - kancelaria nieczynna

Kontakt

 

Rzymsko-Katolicka Parafia pw. św. Anny w Pruchnej
43-523 Pruchna
ul. Główna 37
tel. 33 857 35 15

Odwiedziło nas:

dzisiaj 18

wczoraj 321

w tygodniu 18

w miesiącu 4945

Łącznie (od 14-06-2016) 401360

Kubik-Rubik Joomla! Extensions