Copyright 2018 - parafia-pruchna.pl

Wizyta Arkadiusza Popławskiego

W środę 15.06. 2016 roku, gościł w naszym kościele Arkadiusz Popławski- wybitny polski muzyk, organmistrz, organista Archikatedry pw. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja we Fromborku, na Warmii. Ocenił on stan naszych organów oraz zaprezentował ich możliwości. Zapraszamy do wysłuchania nagrania!

Organy znajdujące się w naszym kościele wykonane zostały przez znaną i cenioną firmę Schlag & Söhne ze Świdnicy. Jest to duży, koncertowy instrument, posiada 25 głosów i romantyczny charakter brzmienia. Ze źródeł historycznych wiemy, że został przywieziony do Pruchnej w 1946 roku ze Śląska opolskiego.  Nie jest znana dokładna data jego powstania ale według ekspertów organy zbudowano na początku XX w.

Organy posiadają pneumatyczną trakturę gry i rejestrów, co oznacza, że łącznikiem między urządzeniami sterującymi jest sprężone powietrze, płynące rurkami(tzw. konduktami).

Ostatni remont przeprowadzony został w 1988 roku, przez organmistrza Zdzisława Zasadę z Mikołowa. W zakres prac wchodził generalny remont, połączony z rekonstrukcją brakujących piszczałek i głosów. Zmieniono także pierwotną dyspozycję instrumentu.

Tomasz Telakowski

Arkadiusz Popławski – urodzony w 1975 r. w Raciborzu na Górnym Śląsku. Absolwent PSM I st. w Raciborzu i PSM II st. w Rybniku w klasie organów, a także Metropolitarnego Studium Muzyki Kościelnej w Katowicach. Ukończył studia muzyczne na Wydziale Instrumentalistyka w klasie organów oraz na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, uzyskując tytuł magistra sztuki.  Wielokrotny uczestnik międzynarodowych mistrzowskich kursów improwizacji organowej w Niemczech. W latach 1987- 1996 organista kościołów w Raciborzu, w latach 1996- 2010 główny organista w Bazylice Narodzenia NMP w Pszowie, od 2012 r. organista Archikatedry pw. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja we Fromborku. Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą jako solista i akompaniator. Występował m. in. w ramach corocznych Festiwali Organowych i Chóralnych Fide et Amore w Żorach, podczas Dni Muzyki Organowej organizowanych przez władze miasta Rybnika i Raciborza. Od siedmiu lat bierze udział jako solista w corocznych Tyskich Wieczorach Kolędowych w Tychach, brał udział w XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wokalnej Viva il Canto w Cieszynie. Koncertował na Wielkanocnych Koncertach Muzyki Sakralnej w Białej Podlaskiej a także w Leverkusen w Niemczech w ramach corocznych Nocy Organowych Orgelnacht. W 2010 roku grał na Międzynarodowym Festiwalu Musica Sacra w Skoczowie, a w latach 2010 i 2011 na Międzynarodowej Dekadzie Muzyki Organowej w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. W 2011 roku koncertował na Letnim Recitalu Organowym w Pogórzu. Współpracuje z wieloma chórami jako akompaniator. Arkadiusz Popławski oprócz działalności artystycznej prowadzi również intensywną działalność organmistrzowską na terenie Górnego i Dolnego Śląska, Pomorza i Warmii. Działając jako muzyk kościelny Górnego Śląska, dekretem arcybiskupa katowickiego Damiana Zimonia pracował w Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej w Katowicach, opracowując wiele akompaniamentów organowych do pieśni, zawartych w nowopowstałym trzytomowym „Chorale Śląskim”. Jest członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych. W 2009 roku odznaczony Srebrną, a w 2012 roku Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za działalność artystyczną w społecznym ruchu muzycznym. W 2011 roku otrzymał Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, nadaną przez Sejmik Województwa Śląskiego. W 2012 r. został odznaczony Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W 2014 r. otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za całokształt działalności artystycznej na terenie Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem społecznej działalności na rzecz krzewienia kultury muzycznej w środowiskach amatorskich (współpraca z amatorskimi zespołami śpiewaczymi, koncerty w środowiskach wiejskich, koncerty edukacyjne dla szkół itp.)

artykuł pochodzi ze strony:  http://katedra-frombork.pl

Łącznie (od 14-06-2016) 46911