Copyright 2020 - parafia-pruchna.pl

OGŁOSZENIA 1.11.2020r.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

od 1 do 8 listopada 2020r.

Dziś Uroczystość Wszystkich Świętych

Gromadzimy się na sprawowanie liturgii, aby oddać Bogu cześć za Kościół zbawionych. Są wśród nich znani z imienia i nazwiska (beatyfikowani i kanonizowani), ale także cała rzesza bezimiennych, których do tej chwały wyniósł Pan Bóg. Dzisiejsza uroczystość wskazuje nam prawdę o świętych obcowaniu, czyli ich szczególnym wstawiennictwem za nami przed tronem Boga.

1. Liturgiczne obchody tygodnia:

- w poniedziałek, 2 listopada – wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze Święte w tym dniu o godz. 8:00 i 17:00. W tym dniu pół godziny przed Mszą nabożeństwo za zmarłych. Modlitwa za zmarłych będzie także we wtorek i w środę po Mszy św.

- w środę, 4 listopada – wspomnienie św. Karola Boromeusza, biskupa. W tym dniu przypada 40 rocznica sakry Biskupa Janusza Zimniaka. Biskupa Seniora polecajmy Bogu w modlitwie.

2. We wtorek po Mszy Św. spotkanie kręgu biblijnego na probostwie.

3. Czcicieli Matki Bożej zapraszamy w środę do śpiewu Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i po Mszy Św. na modlitwy za zmarłych i nowennę.

4. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Modlimy się o nowe powołania do służby w Kościele. Oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.

5. Okazja do Sakramentu Pokuty dla wszystkich, również dla dzieci i młodzieży codziennie pół godziny przed Mszą Św.

6. W piątek od godz. 16:00. Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi.

7. Odwiedziny chorych parafian w sobotę od godz. 8:00. Odwiedzamy z posługą sakramentalną tych parafian, którzy zostaną zgłoszeni w zakrystii.

8. Odpust zupełny za dusze w czyśćcu cierpiące można uzyskać od Uroczystości Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny przez pobożne nawiedzenie kościoła, odmówienie Ojcze nasz i Wierzę, modlitwy w intencji Ojca Świętego, przyjęcia łaski sakramentalnej spowiedzi i Komunii Świętej, zachowania wolności od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu oraz – zgodnie z decyzją papieża Franciszka – do końca listopada nawiedzając pobożnie cmentarz, modląc się, choćby tylko w myślach za zmarłych i spełniając pozostałe warunki.

9. W naszych domach codziennie pamiętajmy o modlitwach w intencji ustania epidemii (Różaniec, Koronka do Bożego Miłosierdzia, litanie i inne modlitwy).

10. Serdeczne Bóg zapłać składamy wszystkim tym parafianom, którzy zatroszczyli się o kwiaty i czystość Domu Bożego na dzisiejszą niedzielę. Na przyszły tydzień troskę tą powierzamy mieszkańcom Bloków, Domów Parterowych i Starego Dworu.

Na cały tydzień pracy i nauki wszystkim parafianom życzymy obfitych łask Bożych,

opieki Matki Najświętszej, wstawiennictwa św. Patronów i naszej Patronki św. Anny.

 

OGŁOSZENIE - RÓŻANIEC

 

Różaniec Do Granic Nieba

zachęta do udziału w modlitwie

 

 

Od 1 do 8 listopada, czyli w Oktawie Uroczystości Wszystkich Świętych, w całej Polsce organizowana jest modlitwa pod nazwą „Różaniec do Granic Nieba”. Wspólną intencją nabożeństw jest prośba o uleczenie ran związanych z utratą dzieci nienarodzonych – tych nieprzyjętych i tych, które nie mogły się narodzić z powodów naturalnych, a także przebłaganie za grzechy zaniedbania i zranienia z tym związane.

Część bolesna różańca odmawiana w ramach ogólnopolskiej modlitwy ma na celu również wypraszanie ochrony życia nienarodzonych i zadośćuczynienie za profanację świątyń w naszej Ojczyźnie 

Zachęcamy do osobistej i rodzinnej modlitwy w naszych domach. Należy odmówić specjalne modlitwy, a następnie bolesną część różańca.

Dodatkowe szczegóły (także propozycje rozważań do różańca) na stronie: www.rozaniecdogranic.pl

 

 

Schemat modlitwy:

[starajmy się zachować kolejność]

 

  1. 1.modlitwa do Boga Ojca:

Bądź uwielbiony Boże, w Trójcy Świętej Jedyny, Stwórco wszelkiego stworzenia. Ty jesteś Miłością i Źródłem miłości. Dziękuję Ci, żeś mnie tak cudownie stworzył! Dziękuję Ci także za życie członków mojej rodziny, gdyż każdy człowiek jest wyrazem Twojego błogosławieństwa dla mnie, mojej ojczyzny i całego świata.

Niestety my, grzesznicy, często nie potrafimy przyjąć, a niekiedy nawet wprost odrzucamy ten Owoc Twojej miłości. Dlatego bardzo przepraszam Ciebie za każdą zniewagę, jakiej dopuściłem się odrzucając dar życia. Przepraszam za każde odrzucone przez moich Rodaków dziecko poczęte, które jest przejawem obfitości Twojego miłosierdzia dla rodziców, krewnych i całego narodu. Przepraszam Cię za każdego człowieka, który w jakikolwiek sposób przyczynił się do odrzucenia miłości objawionej w zaistnieniu nowego życia. Proszę o łaskę przebaczenia dla mnie, dla mojej najbliższej rodziny, dla moich przodków i potomków.

Jednocześnie pragnę przyjąć do swego serca każde poczęte, a odrzucone życie. Przyjmuję te dzieci, którym choć nie dano przyjść na ten świat, to jednak żyją przed Twoim Obliczem. Nadaję im prawa mojej rodziny i obywatelstwo mojej Ojczyzny. Przebacz nam i udziel daru jedności. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

(imprimatur N. 5375/2020)

 

  1. 2.modlitwa skierowana do dzieci:

Wszystkie dzieci nienarodzone zabite w naszych rodzinach, te o których wiemy i te, które są nam nieznane, przepraszamy was i chcemy przyjąć do serca wasze przebaczenie. Prosimy, jeśli już oglądacie Boga twarzą w twarz, wstawiajcie się za nami, by śmierć nie miała dostępu do naszych rodzin. Prosimy o modlitwę za Polskę i cały świat, by wrócił do Boga Ojca, naszego Stwórcy. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

(imprimatur N. 5375/2020)

 

  1. 3.Psalm 51:

Zmiłuj się nade mną, Boże, w łaskawości swojej, *

w ogromie swej litości zgładź nieprawość moją.

Obmyj mnie zupełnie z mojej winy *

i oczyść mnie z grzechu mojego.

Uznaję bowiem nieprawość moją, *

a grzech mój jest zawsze przede mną.

Przeciwko Tobie samemu zgrzeszyłem *

i uczyniłem, co złe jest przed Tobą,

Abyś okazał się sprawiedliwy w swym wyroku *

i prawy w swoim sądzie.

Oto urodziłem się obciążony winą *

i jako grzesznika poczęła mnie matka.

A Ty masz upodobanie w ukrytej prawdzie, *

naucz mnie tajemnic mądrości.

Pokrop mnie hizopem, a stanę się czysty, *

obmyj mnie, a nad śnieg wybieleję.

Spraw, abym usłyszał radość i wesele, *

niech się radują kości, które skruszyłeś.

Odwróć swe oblicze od moich grzechów *

i zmaż wszystkie moje przewinienia.

Stwórz, Boże, we mnie serce czyste *

i odnów we mnie moc ducha.

Nie odrzucaj mnie od swego oblicza *

i nie odbieraj mi świętego ducha swego.

Przywróć mi radość Twojego zbawienia *

i wzmocnij mnie duchem ofiarnym.

Będę nieprawych nauczał dróg Twoich *

i wrócą do Ciebie grzesznicy.

Uwolnij mnie, Boże, od kary za krew przelaną, †

Boże, mój Zbawco, *

niech sławi mój język sprawiedliwość Twoją.

Panie, otwórz wargi moje, *

a usta moje będą głosić Twoją chwałę.

Ofiarą bowiem Ty się nie radujesz, *

a całopalenia, choćbym dał, nie przyjmiesz.

Boże, moją ofiarą jest duch skruszony, *

pokornym i skruszonym sercem Ty, Boże, nie gardzisz.

Panie, okaż Syjonowi łaskę w Twej dobroci, *

odbuduj mury Jeruzalem.

Wtedy przyjmiesz prawe ofiary: dary i całopalenia, *

wtedy składać będą cielce na Twoim ołtarzu.

Chwała Ojcu i Synowi, *

i Duchowi Świętemu.

Jak była na początku, teraz i zawsze, *

i na wieki wieków. Amen.

4. Różaniec Święty:

Co najmniej jedna część Bolesna (czyli wszystkie 5 Tajemnic), w zależności od możliwości i pragnienia można odmówić wszystkie 4 części.

 

 

 

OGŁOSZENIA 25.10.2020r.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

od 25 października do 1 listopada 2020r.

Dziś Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kościoła Własnego

Ostatnia niedziela października jest przeznaczona na obchód rocznicy poświęcenia kościoła własnego, czyli parafialnej świątyni, w której „gromadzi się wspólnota chrześcijańska, aby słuchać słowa Bożego, zanosić modlitwy błagalne, wielbić Boga, a przede wszystkim sprawować sakramenty i gdzie przechowuje się Najświętszy Sakrament Eucharystii”. (Dekret Świętej Kongregacji Sakramentów i Kultu Bożego). Dzisiaj dziękujemy Bogu, że pozwolił wznieść, z Jego dobrodziejstwa, kościół parafialny - miejsce Jego zbawczej obecności wśród nas. 

Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na misje.

1. Liturgiczne obchody tygodnia:

- w środę, 28 października – święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. W tym dniu z okazji imienin modlimy się w intencji ks. biskupa seniora Tadeusza Rakoczego.

2. Serdecznie zapraszamy parafian do udziału w nabożeństwach różańcowych.

3. Czcicieli Matki Bożej zapraszamy w środę do śpiewu Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i po Mszy Św. na Różaniec i Nowennę.

4. W przyszłą niedzielę, 1 listopada przypada Uroczystość Wszystkich Świętych. O godz. 15.00 zapraszamy do kościoła na godzinki za zmarłych i nabożeństwo. W czasie nabożeństwa odczytamy imiennie zmarłych, którzy od ostatniego Dnia Zadusznego odeszli do wieczności.

5. Okazja do spowiedzi codziennie pół godziny przed Mszą Świętą.

6. Zalecki za zmarłych można składać w zakrystii.

7. Odpust zupełny za dusze w czyśćcu cierpiące można uzyskać od Uroczystości Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny przez pobożne nawiedzenie kościoła, odmówienie Ojcze nasz i Wierzę, modlitwy w intencji Ojca Świętego, przyjęcia łaski sakramentalnej spowiedzi i Komunii Świętej, zachowania wolności od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu oraz w dniach od 1 do 8 listopada nawiedzając pobożnie cmentarz, modląc się, choćby tylko w myślach za zmarłych.

8. W związku z Uroczystością Wszystkich Świętych zadbajmy o porządek na grobach naszych bliskich. Prosimy też o dokonanie zaległych opłat za miejsca grobowe i od nowo postawionych pomników.

9. W naszych domach pamiętajmy o modlitwach w intencji ustania epidemii.

10. Serdeczne Bóg zapłać składamy wszystkim tym parafianom, którzy zatroszczyli się o czystość Domu Bożego na dzisiejszą niedzielę. Na przyszły tydzień troskę tą powierzamy mieszkańcom KNAJA, ulice: Stawowa i Myśliwska.

Na cały tydzień pracy i nauki wszystkim parafianom życzymy obfitych łask Bożych, opieki Matki Najświętszej,
wstawiennictwa św. Patronów i naszej Patronki św. Anny.

 

Hymn parafii pw. Św Anny w Pruchnej

Nagranie naszego hymnu ku czci naszej patronki Św. Anny

 

 

 

1. Najświętszej Pannie za matkę wybrana, Anno, patronko nasza ukochana. Cnoty niewieściej doskonały wzorze prowadź nas wiernie śladem łaski Bożej.

Ref.: O Święta Anno prosimy Ciebie, wspomóż nas, wspomóż
każdego w potrzebie.

2. Minęły wieki, przeszły pokolenia, nikt darmo Twego nie wzywał imienia. Wierząc w Twą dobroć serdecznie ufamy, módl się za nami dobra święta Pani.

3. Chroń nas prosimy, od mroków
i cierni, pod Twym wezwaniem wzniesionej świątyni. A przyrzekamy zawsze, nieodmiennie strzec naszej wiary bez względu na ciernie.

 

Nasz patronka Św. Anna

Nasz patronka

Św. Anna

Cała nasza parafia świętuje,

Naszej patronce świętej Annie winszuje.

Ona od wieków na straży w tym kościele stoi

I nasze smutki zawsze ukoi.

O święta Anno patronko nasza,

Tyle radości i miłości od Ciebie płynie

Bądź naszym wzorem życia w rodzinie.

Wskazuj nam wiarę i prawdę w Boga,

By nie ogarnął nas ból i trwoga.

Bądź ratunkiem dla utrapionych

A pociechą zasmuconych.

                                   Janina Adamczyk

Dziękując za piękny dzień odpustu parafialnego.

f t g m

Kancelaria parafialna

czynna:

w poniedziałki, wtorki, czwartki i piatki : w godz. 800 - 900 i po mszy świętej wieczornej

w soboty w godz. 800 - 900 z wyjątkiem pierwszej soboty miesiąca

w środy, niedziele i święta - kancelaria nieczynna

Kontakt

 

Rzymsko-Katolicka Parafia pw. św. Anny w Pruchnej
43-523 Pruchna
ul. Główna 37
tel. 33 857 35 15

Odwiedziło nas:

dzisiaj 220

wczoraj 121

w tygodniu 762

w miesiącu 4757

Łącznie (od 14-06-2016) 136324

Kubik-Rubik Joomla! Extensions